Czyszczenie kabiny prysznicowej – podstawowa zasada

Zanim omówimy dostępne środki, warto pamiętać o najważniejszej zasadzie: kabinę należy przetrzeć po każdym prysznicu, a gruntowne czyszczenie powinno się odbywać przynajmniej dwa razy w tygodniu. Dzięki temu osady wapienne i zacieki z mydła nie będą się nawarstwiać, a późniejsze szorowanie nie nastręczy tak wielu trudności.

Czym czyścić kabinę prysznicową? Detergenty

Na sklepowych półkach znajdziemy ich całe mnóstwo. Warto kupić te przeznaczone specjalnie do kabin prysznicowych, występujące najczęściej w postaci sprayów. Aktywna piana bez trudu poradzi sobie z zanieczyszczeniami. Największą zaletą detergentów jest fakt, że nie trzeba wkładać dużego wysiłku w szorowanie szklanych lub plastikowych drzwiczek kabiny. Wystarczy spryskać powierzchnię, a po kilku minutach przetrzeć ją gąbką i spłukać wodą.

..  Jak usunąć kamień? Domowe sposoby >>>

Czyszczenie kabiny prysznicowej – stosuj preparaty ochronne!

Czym umyć kabinę prysznicową ze szkła hartowanego albo tworzywa sztucznego? Na rynku wybór preparatów jest ogromny. W sklepach stacjonarnych znajdziemy płyny w cenie ok. 6-10 zł, natomiast na aukcjach internetowych pojawiają się środki, które nie tylko czyszczą, ale również odświeżają powłokę ochronną.

Niewiele osób wie o takiej możliwości, ale podobne rozwiązania stosuje się raz na pół roku. Dzięki temu osad z wody i mydła po prostu nie przywiera do ścianek, przez co czyszczenie staje się banalnie proste. Koszt detergentu to ok. 90 zł/l.

Czym umyć kabinę prysznicową ze szkła? Zbliżony w działaniu do wyżej opisanego środka będzie impregnat, który zabezpiecza szklaną kabinę prysznicową aż na 3 lata! Dzięki niemu do ścian kabiny nie przywierają osady wapienne, a szyby cały czas się błyszczą. Zastosowanie impregnatu jest bardzo proste – dokładnie umyte i osuszone ścianki należy natrzeć preparatem, używając do tego miękkiej ściereczki z mikrofibry. Choć producenci gwarantują trwałość do 36 miesięcy, warto powtarzać czynność przynajmniej raz na pół roku, w zależności od tego, jak twarda jest woda.

Czym umyć kabinę prysznicową plastikową lub szklaną? Domowe środki

Ekologiczny styl życia skłania coraz więcej osób do rezygnowania z chemicznych środków czyszczących. Czy naturalne zamienniki poradzą sobie z zabrudzoną kabiną prysznicową?

  • Czyszczenie kabiny prysznicowej – ocet i soda

Czym wyczyścić kabinę prysznicową z kamienia? Oczywiście octem! Wystarczy, że przygotujemy roztwór w proporcji 1:1. Przelejmy go do spryskiwacza, spryskajmy całą powierzchnię kabiny prysznicowej i odczekajmy ok. 15 minut. Po upływie tego czasu przetrzyjmy szyby szmatką, a w przypadku silniejszych zabrudzeń posłużmy się gąbką. Osad zejdzie bez problemu.

Świetnym środkiem do czyszczenia jest również soda oczyszczona, która nie tylko wybiela, ale również odkaża. Aby uzyskać skuteczny preparat do walki z grzybem i pleśnią, warto połączyć ją z wodą utlenioną – spryskajmy roztworem zwłaszcza szyny.

..  Czyszczenie octem: pomysły na ekologiczne sprzątanie >>>

Czego unikać przy czyszczeniu kabiny prysznicowej? Dobre rady

Przede wszystkim – mleczka. Jego szorstka konsystencja nie tylko ściera powłokę ochronną z szyb, ale również może zarysować szklaną lub plastikową powierzchnię. W ten sposób brud będzie jeszcze silniej przywierał i z czasem kabina zacznie niszczeć.

Do czyszczenia kabiny najlepiej używać miękkich ściereczek i gąbek. Druciaki nie nadają się do szorowania szklanej lub plastikowej powierzchni! Pamiętajmy, że aby detergenty lub domowe środki miały szansę zadziałać, należy zostawić je na powierzchni przez około 10 minut, a dopiero później spłukać lub przetrzeć.

Jeżeli używamy środków chemicznych, nie zapominajmy o rękawicach. Detergenty do kabin prysznicowych są naprawdę silne i mogą zniszczyć delikatną skórę dłoni.

..  Ekologiczny proszek do prania – jak zrobić? >>>