ARENA DESIGN 2020 pod hasłem Slowness. Co w programie? Wystawy, wydarzenia, goście

 ARENA DESIGN 2020 pod hasłem Slowness. Co w programie? Wystawy, wydarzenia, goście

Produkty projektu duetu chmara.rosinke.

Fot. Grupa MTP, materiały prasowe

Dizajn świadomy ekologicznych wyzwań współczesności. Dizajn odważny, wprowadzający innowacyjne technologie produkcyjne. Dizajn polski, zdobywający międzynarodowe rynki rozmachem i pomysłowością. Poznajcie najnowsze oblicza dizajnu na wielkim święcie miłośników projektowania. ARENA DESIGN 2020 już od 25 do 28 lutego w Poznaniu!

ARENA DESIGN 2020 to niepowtarzalne na polskim rynku wydarzenie kulturalne prezentujące śmiałą i nowatorską twórczość rodzimych i zagranicznych projektantów, kreujące estetyczne trendy, a także stwarzające pole do szerokiej dyskusji o aktualnych i ważkich problemach branży projektowej.

W tym roku tematy debat oscylować będą wokół koncepcji świadomego wykorzystywania surowców, świadomego budowania marek i odpowiedzialnego dizajnu. Podczas ARENY DESIGN 2020 odbędzie się wiele wystaw, wykładów poświęconych ruchowi slowness i debat skierowanych do projektantów i architektów wnętrz. Pojawią się gwiazdy współczesnego wzornictwa przemysłowego, a także autorzy wyznaczający nowe kierunki dizajnu.

Hasło przewodnie Arena Design 2020: Slowness

Gwałtowne tempo zmian społecznych, przemysłowa nadprodukcja, rewolucja technologiczna spowodowały, że żyjemy w kulturze uzależnionej od prędkości, osiągania maksymalnej efektywności i zatopionej w nadmiarze. Konsumujemy i wyrzucamy. W codziennym pędzie eksploatujemy świat, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji takich działań. W obliczu katastrofy ekologicznej ARENA DESIGN 2020 proponuje rozpocząć dyskusję nad ideą slowness.

 Arena Design 2020

Fot. Grupa MTP, materiały prasowe

Podczas ubiegłorocznych Targów przyglądaliśmy się różnorakim aspektom „Transformacji” – przekształceniom społecznym, technologicznym, ekonomicznym, ale również tym kluczowym dla dizajnu – przekształceniom materiałów, procesów produkcji czy warsztatów pracy twórców. Zmianom gwałtownym, wywierającym mocny wpływ na środowisko. Tegoroczna tematyka slowness jest zatem konsekwencją zeszłorocznych debat. Wyhamowanie, spowolnienie, niespieszność nie stanowią bowiem zagrożenia dla światowej ekonomii. Odwrotnie, dochodzimy do kresu wytrzymałości naszej planety. Dlatego warto poszukać dobrych, nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań, dzięki którym jesteśmy w stanie wprowadzać produkowane przedmioty do ponownego obiegu. Stawiać na jakość, lokalność, rozwój zrównoważony. Chcemy, żeby ARENA DESIGN 2020 stała się przestrzenią namysłu nad implementowaniem ruchu slowness do strategii biznesowych czy strategii rozwoju marek.

Arena Design 2020: Fokus na polskie projekty

Polska znajduje się również w czołówce światowych rankingów eksporterów i producentów mebli. Rodzima branża meblarska słynie z solidnej i jakościowej produkcji.

– Rośnie grono świetnie wykształconych, zdolnych i śmiałych polskich projektantów, którzy poszukują nowych, funkcjonalnych rozwiązań na przyszłe dekady. Ich prace odznaczają się nieoczywistością koncepcji, świeżą perspektywą i podejściem do tradycyjnych zagadnień niejako z ukosa. Warto zatem zwrócić uwagę zagranicznych inwestorów poszukujących w Polsce producentów zagranicznych projektów na rodzimy rynek wzorniczy. Wykreować modę na polski dizajn – mówi Wiceprezes Zarządu Grupy MTP, Tomasz Kobierski.

ARENA DESIGN wychodzi naprzeciw tym potrzebom i podczas tegorocznej edycji targów otwiera dwa nowe programy dedykowane profesjonalnemu eksponowaniu polskiego wzornictwa:

FORMY PRZYSZŁOŚCI – STREFA POLSKICH PROJEKTANTÓW to nowa przestrzeń, której zadaniem jest prezentowanie szerokiej publiczności – zarówno potencjalnym klientom, jak i przedsiębiorcom – najciekawszych projektów polskich projektantów. Prac, które zauważone zostaną również przez branżę zagraniczną. Do uczestnictwa w STREFIE swoje produkty lub rozwiązania wzornicze (już obecne na rynku lub wprowadzane do produkcji) mogą zgłaszać projektanci oraz studia projektowe.

STREFA WIZJONERZY POLSKIEGO WZORNICTWA to przestrzeń, która – jak sama nazwa wskazuje – poświęcona jest prezentacji polskich marek stawiających na wzornictwo wizjonerskie, odważne i innowacyjne. Do uczestnictwa w wystawie swoje produkty lub rozwiązania wzornicze (obecne na rynku lub wdrażane) mogą zgłaszać producenci.

Arena Design 2020: AD Rooms

Arena Design 2020 to także pierwsza edycja kolejnego programu skierowanego do twórców. Aby pokazać ich kreatywność, specyfikę stylu oraz autorski sposób aranżowania wnętrza, ARENA DESIGN udostępniać będzie projektantom lub biurom projektowym przestrzeń do zaprojektowania. Pierwszym biurem projektowym zaproszonym do udziału w tym programie będzie duet chmara.rosinke zajmujący się projektowaniem produktów, wnętrz i przestrzeni wystawowych.

Premierowa odsłona nowego programu ARENA DESIGN. Poszukującego nowych języków projektowania wnętrz i autorskich projektów aranżacyjnych, a także eksplorującego nowoczesne formy wystawiennicze dizajnu. Pierwszym biurem projektowym, które podejmie się zaprojektowania 70-metrowej przestrzeni jest duet chmara.rosinke.

 chmara.rosinke

Jeden ze szkiców duetu chmara.rosinke do instalacji w ramach ARENA DESIGN 2020.

Fot. Grupa MTP, materiały prasowe

Instalacja zaprojektowana przez chmara.rosinke jest przestrzenią wystawienniczą przywodzącą na myśl abstrakcyjne pokoje mieszkalne. Podstawą koncepcji jest stworzenie wystawy otwartej na zwiedzających. Pozwalającej im wnikać w nią, oglądać projekty z różnych perspektyw i wysokości. Pochylnie i schody wmontowane w architekturę pawilonu umożliwiają widzowi przejście przez wystawę na różnych poziomach. Ta zmiana perspektywy pozwala testować różne punkty widzenia, miejsca obserwacyjne, poszukiwać obiektywnego wglądu w przestrzeń.

Zewnętrzne ściany instalacji sięgające 150 cm (poziomu wzroku) są zamknięte i zbudowane z półprzezroczystych płyt komorowych. Dzięki temu widać przez nie jedynie wierzchołki mebli. Ta częściowa dostępność kusi, zachęca do wejścia do pawilonu. Naturalne barwy architektury wystawy (drewno sosnowe, czarne płyty sklejki, półprzeźroczyste płyty z poliwęglanu, podłoga z betonu) budują kontrastowe tło dla wielokolorowych obiektów. D

wie quasimieszkalne przestrzenie (jadalna i przeznaczona do relaksu) wypełniają produkty i prototypy produktów zaprojektowane przez chmara.rosinke w ostatnich latach, m.in. zrealizowana dla The Prix Émile Hermès leżanka „timber daybed”, znajdujący się w kolekcji muzeum MAK w Wiedniu żyrandol „you make it Europe”, krzesło i stół CF02 czy kolekcja szkła YUNO. Znaleźć można też dwa nowe projekty duetu: mobilną kuchnię („neo modernist kitchen” pokazywaną w zeszłym roku podczas wystawy chmara.rosinke w Kunstgewerbemuseum w Berlinie i na Salone del mobile) oraz prezentowaną w tym roku na Stockholm Furniture Fair nową kolekcję oświetlenia DKS.

 AD Rooms Arena Design 2020

Kolejny szkic AD Rooms (Arena Design 2020) duetu chmara.rosinke

Fot. Grupa MTP, materiały prasowe

Od 2011 r. Ania Rosinke i Maciej Chmara prowadzą wspólnie studio projektowe z siedzibą w Berlinie i Wiedniu. Ich projekty wyróżniają się prostotą, świadomością ekologiczną i poetyckością. Odpowiadają na wiele doznań zmysłowych: dotykowych, węchowych, akustycznych. Do najważniejszych prac duetu nalezą mobile hospitality, zakwalifikowane do finału konkursu Prix ​​Émile Hermès a timber daybed oraz time for oneself, sklepik muzealny Staatliche Kunstsammlungen Dresden Residenzschloss oraz prace przygotowane dla firm modowych COS
i Tommy Hilfiger.

 Duet chmara.rosinke

Duet chmara.rosinke – Maciej Chmara i Ania Rosinke.

Fot. Grupa MTP, materiały prasowe

chmara.rosinke otrzymali wiele nagród, m.in. DMY Berlin Award, Neue Wiener Werkstätte Design Award czy wyróżnienie Outstanding Artist Award za projekt eksperymentalny. Byli także trzykrotnymi finalistami nagrody Prix Émile Hermès. Ich prace są częścią kolekcji w Austrian Museum of Applied Arts, Hofmobilien Depot oraz Kunstgewerbemuseum Berlin. W 2014 r.  byli kuratorami wystawy „Austria-South Africa: in discourse“ zrealizowanej w ramach Cape Town World Design Capital. W 2015 r. wraz z projektantami breadedEscalope i Patrickiem Rampelotto otworzyli w Wiedniu galerię Spazio Pulpo – przestrzeń eksperymentalnego projektowania. Obecnie wykładają na Universität der Künste w Berlinie.

Arena Design 2020: Gwiazdy z zagranicy

W tym roku światowej sławy projektanci zaproszeni przez dyrektorkę kreatywną ARENA DESIGN 2020, Marię Jeglińską-Adamczewską, podzielą się z publicznością Targów koncepcjami kreatywnego interpretowania idei slowness – świadomym wykorzystywaniem surowców, współpracą z lokalnymi producentami czy innowacyjnymi sposobami wdrażania odpowiedzialnego dizajnu.

Michael Anastassiades – twórca znany z prac minimalistycznych, funkcjonalnych, ale także opartych na żartobliwym twiście czy inteligentnym nawiązaniu do idei estetycznych. Specjalizuje się w projektowaniu oświetlenia, ale tworzy również meble, biżuterię czy przedmioty codziennego użytku. W swoich pracach wykorzystuje materiały naturalne, a jego projekty wytwarzane są w rodzinnych warsztatach wykorzystujących tradycyjne metody rękodzieła.

Torbjørn Anderssen – współtwórca studia Anderssen&Voll (wraz z Espenem Vollem) zajmującej się projektowaniem mebli, oświetlenia i akcesoriów domowych. Wraz z Vollem współpracowali m.in. z Muuto, Kvadrat, Magis, Foscarini czy Lapalma.

Carole Baijings – współzałożycielka (wraz ze Stefanem Scholtenem) studia projektowego Scholten & Baijings projektującego meble, tekstylia, porcelanę oraz wyroby szklane. Współpracowali m.in. z takimi markami oraz instytucjami, jak HAY, The Art Institute of Chicago, Victoria & Albert Museum, Cooper Hewitt, Smithsonian Design Museum, Rijksmuseum, Museum Boijmans Van Beuningen.  W 2019 r., po niemal 20 latach, Carole Baijings i Stefan Scholten postanowili zakończyć swoją współpracę zawodową i skupić się na rozwijaniu indywidualnych karier.

Jan Boelen – dyrektor artystyczny belgijskiego Z33 House for Contemporary Art w Hasselt, nowatorskiego centrum działającego na styku sztuki i wzornictwa, a także Atelier LUMA, eksperymentalnego laboratorium designu w Arles we Francji. Był kuratorem tegorocznego, 4. Istanbul Design Biennial. Wykłada w Design Academy Eindhoven w Holandii.

Maddalena Casadei – projektantka kierująca się zasadą nawiązywania osobistych relacji z klientami, rzemieślnikami, materiałami. Specjalizuje się w projektowaniu wystaw, aranżowaniu ekspozycji oraz komunikacji wizualnej produktu. W 2017 roku otworzyła własne studio projektowe w Mediolanie.

Giulio Ridolfo – projektant tekstyliów, specjalista od koloryzacji, współpracuje z takimi markami, jak  Kvadrat, Andreu world czy Moroso.

Seetal Solanki – projektantka, założycielka pracowni Ma-tt-er prowadzącej działalność badawczą, edukacyjną i konsultacyjną w zakresie świadomego i odpowiedzialnego używania materiałów. Jej aktywność – zarówno projektowa, jak i edukacyjna – skupiona jest na przybliżaniu szerszemu odbiorcy koncepcji rozsądnego, ekologicznego i dalekowzrocznego eksploatowania różnych tworzyw. Manifestem jej poglądów stała się książka Why Materials Matter; Responsible Design for a Better World. Solanki dowodzi w niej nie tylko, że warto zadbać o lepszą przyszłość, ale także wskazuje, jak to zrobić – jak produkować, projektować i konsumować z myślą o dobru planety.

 Arena Design

Fot. Grupa MTP, materiały prasowe

Arena Design 2020: Wystawy

Zasoby. Slow materials

Czy materiał może być powolny? Co to znaczy? Czy powolność jest nową właściwością materiałów? Kontynuacja zeszłorocznej edycji wystawy „Zasoby” skupia się na materiałach zrównoważonych i powtórnych cyklach produkcji. Kuratorka Agata Nowotny, socjolożka, edukatorka i badaczka dizajnu pracującą na styku biznesu i projektowania, zwraca uwagę widzów nie tylko na kwestie pochodzenia tworzyw wykorzystywanych do produkcji przedmiotów codziennego użytku, ale także na czas potrzebny do ich obiegu. Ile zajmuje wyprodukowanie materiału? Jak długo żyje on jako produkt? Ile czasu wymaga jego recykling? Kuratorka zaprezentuje szereg produktów powstałych z przetworzonych odpadów i resztek: filc z butelek PET, krzesła i filamenty do drukarki 3D czy materiały powstałe z przerobionych starych tkanin. Wystawa powstaje we współpracy z Łódź Design Festival.

Projektanci Roku 2020

To już druga edycja cieszącego się dużym zainteresowaniem przeglądu prac młodych polskich projektantów, którzy zachwycają poczuciem estetyki, dynamiką projektów oraz odpowiedzialnym i ekologicznym podejściem do wzornictwa. Wyróżnieniami Projektanta Roku ARENA DESIGN odznacza twórców, których działalność warto śledzić nie tylko w najbliższych latach. W tym roku projektantami roku zostali: Jan Kochański, Tartaruga oraz UAUPROJECT. Ich prace pokazane zostaną na wystawie zaaranżowanej przez Marię Jeglińską-Adamczewską, dyrektorkę kreatywną ARENA DESIGN. Nagrody oraz wystawę Projektanci Roku ARENA DESIGN 2020 wspiera PURO Hotels.

Jan Kochański – asystent w pracowni Projektowania Mebli na Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Warszawie; pracuje nad doktoratem poświęconym ergonomii siedzisk i teorii projektowania. Współpracuje także z Poznańską School of Form. Od 2013 r. prowadzi własne studio w Warszawie. Jego proces projektowy jest nierozerwalnie związany z budowaniem prototypów wspomaganym nowoczesnymi technikami komputerowymi oraz eksperymentowaniem z różnymi technikami obróbki materiału. Jego prace pokazywane były na wystawach w Londynie, Kolonii czy Paryżu. Zdobywały również wyróżnienia w wielu konkursach. W 2014 r. Kochański otrzymał Wallpaper* Design Award.

 Arena Design 2020

Projektant Roku: Tartaruga, kolekcja FAV STUFF, kilim VASE, 2019, fot. Dawid Furkot, materiały prasowe MTP.

Tartaruga studio – łódzka pracownia tkacka, która powstała ze wspólnej pasji dwóch przyjaciółek, Wiktorii Podolec i Jadzi Lenart. Na co dzień powstają w niej współczesne kilimy i tkaniny dekoracyjne. Każdy produkt jest wykonywany ręcznie przy użyciu tradycyjnych rzemieślniczych przyrządów i technik. Wełna używana w procesie produkcji pochodzi z recyklingu lub z polskich, zrównoważonych hodowli owiec. Tkaniny Tartarugi powstają z poszanowaniem dla środowiska oraz praw pracowników. Dwa procent dochodu ze sprzedaży każdego produktu przekazywane jest na kapitał społeczny.

UAUPROJECT – studio projektowe z Warszawy założone przez Justynę Fałdzińską i Miłosza Dąbrowskiego. Tworzą przede wszystkim produkty użytku codziennego. Eksplorują i eksperymentują z prokonsumenckimi możliwościami druku 3D w lokalnej produkcji. Ich znakiem rozpoznawczym są powierzchnie pokryte fakturami. Produkty UAUPROJECT powstają z materiałów jakościowych oraz przyjaznych środowisku – bioplastików pochodzenia roślinnego czy tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Dzięki stworzeniu całościowego procesu projektowania, dystrybucji i produkcji obiektów metodą cyfrową mogą zostać dopasowane do każdego wnętrza. Wykorzystywana przez nich technologia przyrostowa pozwala na ograniczenie odpadów produkcyjnych do zera.

TOP DESIGN award

Wystawa prac finalistów międzynarodowego konkursu TOP DESIGN award prezentująca projekty śmiałe, estetycznie dopracowane, a przede wszystkim zachwycające najwyższą jakością wzornictwa i wyróżniające się sposobem wykonania. Konkurs TOP DESIGN award to jeden z filarów Targów ARENA DESIGN. Jego celem jest nagradzanie wybitnych projektantów,
z odwagą wprowadzających nowatorskie rozwiązania, dbających o formę produktu oraz w mądry i świadomy sposób wykorzystujących materiały. Wręczenie nagród oraz certyfikatów TOP DESIGN odbędzie się na uroczystej gali w czasie trwania ARENA DESIGN 2020 w obecności przedstawicieli najważniejszych instytucji, stowarzyszeń branżowych, mediów oraz znanych osobowości świata dizajnu.

Kopia – Inspiracja – Myśl równoległa

Stowarzyszenie #loveOriginal powstało, aby uświadamiać architektów, inwestorów, klientów o wartości posiadania oryginałów, a nie ich imitacji. Podczas wystawy jej twórcy zadadzą pytanie, czym jest inspiracja oraz czy produkt „inspirowany” innym produktem może być „szanowanym” produktem na rynku polskim?

Po więcej informacji wejdź na www.arenadesign.pl

Ocena: 5
Zdjęcia: Grupa MTP, materiały prasowe

POLECANE ARTYKUŁY